Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co žije pod kořeny rostlinek:

Piskořka věžovitá, jak se Melanoides tuberculata jmenuje česky, není blízká příbuzná žádného jiného druhu chovaného v akváriích. Patří do čeledi Thiaridae a někdy jí najdete pod synonymy Nerita tuberculata, Thiara tuberculata, T. tuberculatus nebo Melania (Melanoides) tuberculatus.
Její domovina je v tropické a subtropické Asii a Africe, v pásmu od Maroka přes Madagaskar, Saudskou Arábii až do jižní Číny, na Jávu a Celebes. Dnes je rozšířená prakticky kosmopolitně v tropickém a subtropickém pásmu; objevila se v Izraeli, na Havaji, v Polynésii, Austrálii a na Novém Zélandě, na jihu USA, v Mexiku, Portoriku, Panamě, Venezuele a Brazílii. Do většiny nových oblastí jí vysadili akvaristé :-(

Obývá stojaté i pomalu tekoucí vody, zejména s bahnitým nebo písčito bahnitým substrátem, kde se může vyskytovat v neskutečném množství (např. v pobřežních porostech na Floridě bylo zjištěno až 37 500 jedinců na m2). Snáší i slanou vodu až do 30 ppt. Vyžaduje teplejší vodu, ale např. v Izraeli přečkává zimu zahrabaná hluboko v bahně.

Dorůstá velikosti většinou do 2 cm, ale v přírodě může být i čtyřnásobná. Její ulita s pěti závity je masívní a tvrdá, zdobená různými ornamenty (mezi sebou se liší populace pocházející z různých částí světa). Má i drobounké tmavé víčko (operculum). Dýchá jen žábrami. Piskořku si v akváriu nespletete s žádným jiným druhem, její vzhled i chování je naprosto jedinečné. Má také nádherný tvar hlavy a překrásné oči - jenže ty můžete vidět jen vzácně.

 

Obrazek

Melanoides tuberculata (pískořka věžovitá) ,kterou semo tamo odlovuji,aby nedošlo k jejímu přemnožení